Produkcje filmowe

Henryk Mikołaj Górecki

rok powstania: 2001
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Kościński
zdjęcia Marian Bobrowski
produkcja TVP SA Oddział w Krakowie

Portret jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów (urodził się na Śląsku 6.12. 1933 roku). To wspaniały twórca, obdarzony niezwykle bogata osobowością i wrażliwością, mający „własna wizje” świata i ludzi. Henryk Mikołaj Górecki, to jedna z najciekawszych postaci polskiej kultury.

Zobacz więcej


 

Portret Krzysztofa Pendereckiego

z cyklu Krakowskie Portrety Muzyczne, TV Polonia 1998
scenariusz, realizacja Grzegorz Kościński, TVP Kraków

Krzysztof Penderecki, ur w Dębicy w roku 1933. Jeden z największych, obecnie żyjących polskich kompozytorów. Autor muzyki symfonicznej, kameralnej, operowej i oratoryjnej.

 

Zobacz więcej


 

Kolędy Staniateckie

Kolędy Staniateckie; 2001 rok, produkcja TVP SA. Realizacja TV, scenariusz Grzegorz Kościński. Dźwięk: K.Suchodolski; Światło: Jeremi Grzywa; Kamery: P.Kursa, J. Grzywa Wykonawcy: Akademicki Chor „Organum” pod dyr.Boguslawa Grzybka.

Program ukazujący bogactwo kolęd staropolskich, znajdujących się w „Kancjonałach Staniateckich”. Kolędy z XVI, XVII wieku i późniejsze, bogato ilustrowane rękopisami iluminowanymi i kancjonałami znajdującymi się w bibliotece ss. Benedyktynek w podkrakowskich Staniatkach. To kolędy „pełne życia”, powstałe w epoce świetności Państwa Polskiego – Rzeczypospolitej Trojga Narodów. Nie ma w nich tej „sentymentalnej nuty”, która zdominowała repertuar kolęd w XIX wieku. Muzyka podkreśla tu radość „Z Narodzenia Pana”, a melodyka wykorzystuje rytmy taneczne.

Zobacz więcej


 

Andrzej Hiolski – Pieśni Wędrowca

To filmowy portret jednego z najwybitniejszych wokalistów polskich drugiej polowy XX wieku, Andrzeja Hiolskiego (1922 Lwów – 2000 Kraków), jest to jednocześnie jedyny zachowany portret. Cudowny człowiek, wspaniały artysta… wielka osobowość.

 

 

Zobacz więcej


 

Bachakademie Krakau 1995

Program, reportaż o tym jak powstaje dzieło, w interpretacji młodych wykonawców z Amuzycznje w Krakowie, pod kierunkiem Helmutha Rillinga, szefa Międzynarodowej Akademii Bachowskiej ze Stuttgartu. W roku 1995 opracowano nad dziełem Antonina Dworzaka „Stabat Mater”.

wykonawcy: docenci Bachakademie – Stuttgart pod dyr H.Rillinga i studenci Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Zobacz więcej


 

Kaja Danczowska portret

To znana polska skrzypaczka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.Program jest portretem artystki zrealizowanym na zamówienie TVPolonia w roku 1998.

 

 

 

Zobacz więcej


 

Franciszek Ziejka

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca literatury okresy Młodej Polski jedne z „Krakowskich Portretów”.

Program powstał w roku 2000.

 

 

Zobacz więcej


 

“Polscy Rolnicy, Polscy Górnicy we Francji” seria dla TVPolonia

Fragment pierwszej części z 6-cio odcinkowej serii programów o Polonii zrobkowej we Francji: polskich górnikach i rolnikach. Realizacja dla TVPolonia w latach 1999 – 2003. Programy te były wielokrotnie powtarzane. Reżyseria, scenariusz i realizacja: Grzegorz Kościński, zdjęcia Artur Uczkiewicz. Odcinek 1.: Polscy górnicy w regionie Montceau-les-Mines / Le Creusot. Unikalny zapis mało znanej historii: historii polskiej emigracji górniczej we Francji, w latach 1923-38. Seria mych programów telewizyjnych obejmuje „de facto” wszystkie te regiony Francji, w których mieszkali i pracowali Polacy: Masyw Centralny, Alzację, Lotaryngię i Burgundieoraz Nord – Pas de Calais, gdzie przebywało 70% Polonii.

Zobacz więcej


 

“Nasze Życie we Francji”

To 6-ty odcinek serii „Polscy górnicy we Francji”. Opowiada o 5 pokoleniowej rodzinie Gruszków, mieszkającej w Harnes (północny region Francji), dokąd ich dziadkowie przybyli w latach 20-tych XX wieku. Scenariusz, realizacja, kamera: Grzegorz Kościński, emisja TVP3, rok 2003. Na początku lat 20-tych XX wieku, na mocy porozumienia miedzy Rządem Francji, a Rządem II Rzeczpospolitej, wielotysięczną rzesza polskich robotników ze wsi i miast opuściła Polsce „za chlebem”, licząc na lepsze warunki życia.

 

 

Zobacz więcej


 

Pieśni Patriotyczne

To program zrealizowany specjalnie na Święto Narodowe „11 listopada” w roku 1989. scenariusz,realizacja: Grzegorz Kościński emisja: 11 listopada 1989, TVP2 Akcja tego „miniwidowiska” rozgrywa się na Wawelu. W krypcie „Pod srebrnymi dzwonami”zarejestrowaliśmy unikatowe wspomnienie polskich legionistów, którzy wspominają swego wodza – marszałka Józefa Piłsudskiego. W programie wystąpili tez najbardziej znani krakowscy aktorzy, recytujący poezje patriotyczna. Towarzysza im muzycy z chóru „Organum”, którzy śpiewają na dziedzińcu wawelskiego zamku. Prócz pieśni legionowych, w programie wykorzystałem także muzykę Edwarda Elgara.

 

Zobacz więcej


 

Siekowie

Portret artystów – rzeźbiarzy TVPKraków 1999

Portret wieloosobowej rodziny artystów: rzeźbiarzy, malarzy, portrecistów, mieszkającej nieopodal Krakowa w starej willi o tradycjach artystycznych.

 

 

Zobacz więcej


 

Trąbka i organy

Realizacja TV Dariusz Pawelec, scenariusz i redakcja Grzegorz Kościński, rok 1996.

Program zrealizowany w trzech kościołach Krakowa: Arce Pana, w kościele „na skałce” i w gotyckiej świątyni oo. Dominikanów.

 

 

Zobacz więcej


 

Barokowy Skarb

Produkcja, pomysł, scenariusz, redakcja: Grzegorz Kościński
Realizacja, kamera: Dariusz Pawelec.

Recital organisty Andrzeja Bialki na organach barokowych w Leżajsku, TVP Rok 1998.

 

Zobacz więcej


 

Gheorge Zamfir

Realizacja: Ekipa TVKraków, realizacja TV Dariusz Pawelec, redakcja, produkcja, scenariusz Grzegorz Koscinski.

Program ze znanym wirtuozem fletni Pana, artysta, który „na nowo odkrył” ten instrument w XX wieku. Rozmowa o muzyce i koncert utworów z udziałem tego znanego wirtuoza.

wykonawcy: Wojciech Michniewski i Radiowa Orkiestra Symfoniczna w Krakowie, solista Gheorge Zamfir.

 

Zobacz więcej


 

Koncert : Sonaty Beethovena

Realizacja TVPolonia 1999 rok, scenariusz i redakcja: Grzegorz Kościński

Wykonawcy: Magdalena Roesler- Niesiolowska – skrzypce, Elza Kolodin – pft

 

 

Zobacz więcej