Europa

Działalność międzynarodowa

Od lat zajmuje się także problematyką międzynarodową. Począwszy od r. 1990, realizowałem za granica dla TVP reportaże, głównie we Francji, ale dopiero w roku 2001 wyjechałem, by pracować w roli korespondenta zagranicznego w Brukseli (akredytacja TVPolsat przy KE nr P03,04;06/11998) oraz w Paryżu, sprawy międzynarodowe i problematyka europejska stały się dla mnie pierwszoplanowe. Dzięki temu, po powrocie do TVP w roku 2004 objąłem stanowisko szefa działu instytucjonalnego w Biurze Współpracy Międzynarodowej TVP (BWMiH TVP). Do moich obowiązków w TVP należało przede wszystkim budowanie strategii działania w sferze międzynarodowych kontaktów TVP z obcymi stacjami telewizyjnymi, z EBU oraz instytucjami podległymi Ministerstwu Spraw Zagranicznych (ambasady, konsulaty, organizacje polonijne), a także Ministerstwu Kultury. W roku 2006 TVP wykorzystywała mnie także w roli „p.o. korespondenta” w Brukseli.

W roku 2006 przyjąłem propozycje pracy w roli producenta/dziennikarza dla Komisji Europejskiej i zrezygnowalem z pracy w TVP i do maja 2010 roku pracowałem dla serwisu audio-wizualnego KE. Dało mi to możliwość bezposredniego poznania politykow europejskich: ich pracy, mentalnosci i strategii dzialania. Pozwolilo mi to zyskac krytyczny „dystans” do instytucji europejskich i ludzi, ktorzy je tworza.

W latach 2001–2003 oraz 2007–2009 współpracowałem na stale z „Dziennikiem Polskim”, pełniąc funkcję stalego korespondenta. Od 2007, roku, na mocy decyzji zarządu SDP pełnilem przez kilka lat fukcje reprezentanta Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Brukseli. Od lat rozwijam wiedze na temat modeli telewizji regionalnej w Europie.Bylem zapraszany na wazne konferencje i sympozja dotyczace mediow publicznych, misji TV i abonamentu radiowo – telewizyjnego.


Dziennik polski: Korespondencje